Komposztálási program Székesfehérváron

Környezettudatos fogyasztói magatartás elősegítése nyugdíjasoknak – Komposztkeretek bérbeadása nyugdíjasoknak

Sajtótájékoztató MUTASS JÓ PÉLDÁT! programsorozat keretében

Helye: Esélyek Háza, 8000 Székesfehérvár, Budai u. 90. Ideje: 2008. szeptember 2. (kedd) 10:00 óra

Program célja:
– csökkenteni a háztartásban, kertben keletkező szemét mennyiségét
– pénzt és időt spórolni, hiszen a kerti növények számára szükséges komposztot a kert végében előállítható
– védeni a környezetet, javítani a talajt, visszajuttatni a szerves eredetű hulladékokban lévő tápanyagokat

Résztvevők:
– Márton Zoltán Esélyek Háza igazgató,
– Gárdonyi László Gaja környezetvédő Egyesület irodavezető,
– Róka Gyula ARISZ képviselő,
– Vadas Pálné Egészségügyben Dolgozók Nyugdíjasok Egyesülete elnök,
– Szalai Gábor Honvéd Nyugállományúak klubja elnök,
– Fuják Ferencné Székesfehérvári Nyugdíjasok Egyesület elnök
– Handlerné Alba Regia Nyugdíjas Egyesület részéről

SAJTÓANYAG
Gaja Környezetvédő Egyesület – Esélyek Háza – Nyugdíjas Egyesületek – ARISZ

Komposztálási program Székesfehérváron

Európai Unió: lerakás helyett komposztálás

Az unió hulladéklerakásról szóló direktívája szerint fokozatosan a minimálisra kell csökkenteni a lerakásra kerülő települési hulladékban lévő biológiailag lebomló szerves anyagokat.

Alapanyagok a konyhából és a kertből.

Keletkezésük helyét tekintve alapvetően konyhai és kerti zöldhulladékokat különböztethetünk meg. A háztartásban elsősorban a konyhában keletkeznek nagy mennyiségben főleg zöldség, gyümölcs vagy más növényi maradványok, egyéb nyers, komposztálható alapanyagok. A kertben pedig elszáradt növényekkel, levágott fűvel, zöldség-gyümölcs maradványokkal és az ősszel nagy tömegben lehulló falevelekkel találkozunk. A statisztikák szerint egy átlagos háztatásban a szilárd hulladéknak akár 20-50 %-a is ilyen szerves eredetű, házilag komposztálható alapanyag lehet.

Sok öntevékenység-kevés költség

A helyi komposztálási formák újszerűsége éppen abban rejlik, hogy a lakosság öntevékenységére épít. Ebből a személyes érintettségből származik egyik legnagyobb előnyük: a nagy rendszerekkel szemben fenntartásuk jóval kevesebb ráfordítást igényel. A dolog jellegéből adódóan kevésbé kell számolnunk a gondatlanságból fakadó utólagos költségekkel (szennyezőanyagok rendszerbe kerülése miatti szükségessé váló utóválogatás).

Tápanyagforrás a kertben és a lakásban

Ennek a komposztálási formának óriási előnye, hogy a kész komposzt hasznosítása sem jelent gondot, mivel a komposzt a keletkezés helyszínén felhasználható: A kerti növények, a pázsit, a virágládák virágai, a szobanövények szinte korlátlan „felvevőpiacai” a kiváló házi komposztnak.

Székesfehérvár, helyi komposztálás mintaprogram:

Előzmények: 2007-ben az Alcoa Alapítvány a helyi komposztálás népszerűsítéséhez, beindításához 200.000 Ft támogatást biztosított, melyhez Székesfehérvár MJV. Önkormányzata Környezetvédelmi Bizottsága 500 000 Ft-os támogatása járult. Eddig öt alkalommal tartott a Gaja Környezetvédő Egyesület komposzt-estet.

A programsorozat Székesfehérvár Városgondnoksága és a Depónia Kft. tevékeny közreműködésével zajlik. Az Esélyegyenlőségi Hónap keretében mintegy 120 nyugdíjasnak kívánnak a szervezők térítésmentesen komposztkeretet, tájékoztató anyagokat biztosítani

2008. június 28. · komi · Nincs hozzászólás
Címke:  · Kategória: Alcoa Foundation, Komposztálás