Tájsebészet díjátadó (2012.03.01.)

Tájsebészet gondolatok…

Kampány az illegális hulladéklerakók ellen.

Tudjuk, hogy ilyenből már sokan-sokat szerveztek. (A Gaja 2001. óta) Újabb szemétszedési akció, és mégis szemetes az ország a város, falu, az erdő, a patak minden. Van-e egyáltalán értelme, ha újra kezdődik a folyamat?

Nekünk is vitára ad okot ez a kérdés magunk között is.

De mi lenne, ha még ennyit sem tennénk meg? Ha ennek az ezernél több embernek is elfogyna a lelkesedése? Vajon ők szeretnek szemetet szedni, nem lenne más programjuk szabadidejükben? Biztos, hogy néha mérlegelünk mindnyájan, és az is biztos, hogy ha újra rendetlenséget látunk magunk körül, tervezünk-szervezünk és széppé tesszük, amire erőnkből futja.

De ezek az emberek, közösségek tényleg csak szemetet szednek, semmi több? Beleolvasva a beküldött adatlapokba kapásból ezer más tevékenységet látunk kapcsolódni az eseti akciókhoz.

Példaképpen néhány:

• Alcoások iskolai környezetvédelmi napokat szerveztek, Sóstó TT. Zöld Tanya mellé pihenőépületet építettek
  • Kőszárhegyiek tavaszi túrát szerveztek
  • Horgászok környezetvédelmi napokat tartottak
  • Cisz-esek az országos Teszedd akciót koordinálták
  • Csóron Önkormányzat-Vállalatok-lakosok összefogással környezetszépítő napot szerveztek
  • Iszkaiak helyi védetté nyilvánítják a megszépített területet
  • Vízivárosiak egy Környezetvédelmi Bizottságot alakítottak helyi érdekek képviseletére
  • Püspökkertvárosi óvodások domboldalt fogadtak örökbe
  • Sárkeresztesiek médiakampányt indítottak
  • Gáspár Attila Zöld Kerekasztal Egyesület évente négy jeles napot szerveznek
  • Tópartisok előadásokat szerveztek
  • Hajléktalanok erdőrészeket varázsoltak széppé, sportnapot rendeztek
  • Széchenyi HE. súlyos környezetkárosítást előztek meg járőrözés alkalmával

Ezeket a „járulékos” tevékenységeket megismerve azért másként látjuk a hazai és a megyei körképet. A húszegynéhány közösség, önkormányzat, az őket támogató szolgáltató vállalatok együttműködése reményt ad arra, hogy egyszer már csak emlék legyen a „Tájsebészet”, az illegális hulladéklerakók elleni kampány.

(mivel óvodás csoport is van az indulók közt, ez biztosan nem is merész álom…)

Gárdonyi László,

programvezető.