FMH: Megígértük, irtottuk a parlagfüvet

Megjelenés dátuma: 2009. július 30.
Szerző: Kocsis Noémi

Székesfehérvár – Azt ígértük, nem csak a szánk fog járni. Hogy igenis megyünk és irtunk mi is. Segítettek a kollégák is, így indult meg tegnap reggel médiaközi kommandónk a parlagfű ellen. Bárcsak úgy folytathatnánk e cikk felcímében fogalmazottakat, hogy ha médiakommandónk nekiindul, fű parlagon nem marad – jobban mondva csak az marad, a parlagfű viszont eltűnik. Csakhogy utóbbi többségben van…

Mindenesetre tegnap reggel mintegy harmincan – az FMH szerkesztőségében, a Fehérvár Televíziónál és a Vörösmarty Rádiónál dolgozó kollégák, valamint a Gaja Környezetvédő Egyesület tagjai – elhatározásból nekilendültünk az Alsóvárosi rét kerékpárossávjának, hogy ott majd gyökerestül megoldjuk a problémát. Bár e terület igencsak a városhoz tartozik, s e korai órán volt is forgalom, kaszálás nyomait is találtuk, mégis: a parlagfű igencsak benyomult ide. Irtanivaló legalábbis volt bőven…

Nem a zászlóba csomagolva kell ordítani, hogy a magyar föld a miénk, hanem rendbe kell tenni és karban kell tartani azt a földet – foglalta össze véleményét tegnap reggel a tett helyszínén egy arra járó kerékpáros. Ács Ottíliának több mint húsz éve van hobbitelke a környéken, gyakran használja tehát az itteni kerékpárutat. Az asszony szerint nem is volt itt parlagfű évtizedekig, meglátása szerint akkor jelent meg, amikor a közműveket lefektették. Parlagfüvet szedni szép dolog, de kicsit kirakatmunka – tette hozzá csapatunk láttán ismét arra célozva: ha mindenki gondos gazdája lenne telkének, nem is kéne itt hajladoznunk.

Tiszta levegőt! elnevezésű, a parlagfű elleni közös fellépésre buzdító akciónkban (hasonlóan a korábbi, az illegális hulladéklerakók felszámolását célzó kezdeményezésünkhöz) ezúttal is vállalta szerkesztőségünk, hogy a cikkezés mellett máshogy is bizonyítja: kiáll a probléma megoldása mellett. Nagy szavakkal nem szeretnék dobálózni, s a parlagfű elterjedtségét tekintve kollégáimnak sem lehetett sok illúziójuk afelől, amit mi itt kigyomlálunk, az csak néhány cseppecske a tengerből. Ennek ellenére jó hangulatú, lelkes csapat húzott kesztyűt, és fésülte át szisztematikusan az adott területet, hogy legalább az itt naponta elkerekezők, sétálók, kutyafuttatók ne szenvedjenek allergiás tünetektől, ha beköszönt a virágzás.

A parlagfű ugyanis jelenleg még nem áll virágban, így a megelőzéssel nem vagyunk elkésve. Hozzátesszük: egy réten természetesen nem csak ez nő, a fekete ürömtől a vadkenderig mindenféle, lehetséges allergenizáló növényt találtunk, amelyek pollenjére virágzáskor szintén sokan érzékenyek. Az ürömnek és társainak azonban sajnálatosan kevés a prevenciós marketingje…

– A biztonság kedvéért ezt a pörzsölőt is elhoztuk – mutatta Varga Gábor, a Gaja Környezetvédő Egyesület vezetője, aki sokszor hangsúlyozza a megelőzés és a mentesítés fontosságát. A pörzsölővel a szétágazó, földhöz lapuló növénykéknek (ezek gyökere a kihúzkodástól beszakadt volna a talajba) okozott aztán hősokkot, amelyek így nem tudnak tovább növekedni. Az egyesület vezetőjének az a meglátása, bár a város gondot fordít a mentesítésre, azt nagyobb körben kellene megtennie: az úttól egy méternél beljebb fekvő részek ugyanis igen gazosak, elfertőzik a megtisztított részeket is.

Ez parlagfű? És ez ? És ez? – kérdezgették egymást kollégáink, de előbb-utóbb mindenki meg tudta különböztetni a parlagfüvet a többi gyomtól. Nem is kegyelmeztek…

– Én igen elhanyagoltnak látom ezt a területet – mondta egy szintén arra kerékpározó férfi. – Nézze meg, mennyi itt az eldobált műanyag palack, papírszemét, nejlonzacskó. Ez is szemet kéne szúrjon, nem csak a parlagfű! Sajnálatos, hogy ennyi a környezetkultúrája a legtöbb embernek.

Egy óra alatt a kanyaron túlig jutottunk – legfeljebb kétszáz métert haladtunk. Talán minden nap így kéne. Talán egészen máshogy. Lehet, nem csak a parlagfűre lenne érdemes koncentrálni, viszont tapasztalataink is mutatják: a zöm mégis erre allergiás leginkább. Köszönjük a médiakommandó és a környezetvédő egyesület összefogását és munkáját, olvasóinkat pedig továbbra is arra biztatjuk: küldjenek jelzéseket, fotókat, vagy telefonáljanak. A parlagfüves területeket továbbra is felderítjük, megírjuk.

2009. július 30. · komi · Nincs hozzászólás
Címke: ,  · Kategória: Cikkek archívum