Új forrásokat keresnek a civil szervezetek

A kormány tervei alapján a civil szervezetek támogatási rendszere 2011-től jelentősen módosul, a korábbi évek megszokott pályázati rendszerei átalakulnak. Ez érinti a Nemzeti Civil Alapprogramot (NCA) is, amelynek jövő évi irányelve, forrásmegoszlása már nyilvános. 2011-ben a Közép-dunántúli Regionális Kollégium 202 millió forintot oszthat szét. Ezzel párhuzamosan változtak a minisztériumi források elosztásának módjai, a közalapítványok is átalakulnak. E helyzet felismerése késztette arra a székesfehérvári Gaja Környezetvédő Egyesületet, hogy szombaton a sóstói Zöld Tanyán összehívja az érdeklődő civileket – mondta Gárdonyi László, a szervezet munkatársa. Az NCA által támogatott Zöld kapcsolat – szektorközi együttműködés című projekt rendezvényén elhangzott: a civileknek új, alternatív források után kell nézniük. Az együttműködés a korábbi időszakhoz képest felértékelődik idén, ezért a közös projektek generálása és azok érdemi egyeztetése és forrásmegosztása is fontossá válik. Különösen fontos lesz a nagyobb szervezetek hozzáállása, hiszen sok kicsi úgy tud csak részt venni majd, hogy – kvázi alvállalkozóként – a nagyokhoz csatlakozik – hangsúlyozta Domokos Tamás, a fehérvári Echo Survey Szociológiai Kutatóintézet módszertani igazgatója. A civilek előtt áll egy olyan lehetőség is, hogy meggyőznek állami vagy önkormányzati intézményeket: ne várjanak a fenntartókra, hiszen csak velük közösen, pályázati forrásokból tudnak eredményes fejlesztéseket és projekteket megvalósítani. A civilek számtalan, közvetlenül az EU-nál pályázható forráshoz is hozzájuthatnának. Ezek elszámolása egyszerűbb a hazaiakénál, és a külföldi partnerek olykor még a pályázatot is elkészítik, angolnyelv-tudás nélkül azonban erre esély sincs!

2011. január 10. · gaja · Nincs hozzászólás
Címke:  · Kategória: Cikkek archívum