Hideg légpárna

A Kárpát-medencében ősszel-télen gyakori a hideg légpárna, ez felelős a nyirkos, ködös hideg időért. A hideg légpárna olyan légtömeg, amely a medencékben, zárt völgyekben megreked. Erőteljes vízszintes vagy függőleges mozgás hiányában átkeveredésre vagy eltávozásra képtelen, és így akár több napig is helyben marad. Megszületése és fennmaradása meghatározott időjárási feltételekhez köthető. Nálunk a hideg légpárna létrejöttének egyik szükséges feltétele az, hogy hideg levegő töltse ki a Kárpát-medence teljes légterét, a másik szükséges feltétel pedig, hogy anticiklon alakuljon ki környékünkön. Az anticiklonokban ugyanis nincs nagy energiájú légmozgás, amely kisöpörhetné a medencében megülepedett hideg levegőt.

A hőmérséklet az alsó, 500-1000 méteres rétegben alacsonyabb, mint a magasban. Közepesen vastag hidegpárna esetén gyakori, hogy hazánk sík vidéki részében és az alacsonyabb dombokon borult, hideg az idő, sűrű a köd, ugyanakkor a magasabb hegyeinken süt a nap és jóval melegebb van. A hideg légpárna megszűnésének szükséges és elégséges feltétele, hogy elegendően nagy energiájú (erős vagy viharos széllel járó) turbulens mozgás lépjen fel a Kárpát-medencében vagy felette. Ilyen energia a hidegfrontokhoz kapcsolódik. Sok esetben egyetlen hidegfront átvonulása nem is elegendő egy-egy vastagabb hidegpárna megszűnéséhez.

Gelencsér János

2010. december 22. · gaja · Nincs hozzászólás
Címke:  · Kategória: Cikkek archívum